  • N74F138N,602
N74F138N,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F138N,602
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F138N,602
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
N74F138N,602
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 74F138 Signal switch74F Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
N74F138N,602 Overview
As a means of saving space, digital switch is provided in the 16-DIP (0.300, 7.62mm).The package is packaged in accordance with Tube.As far as mounting is concerned, digital switch ic uses Through Hole.The analog IC used in the multiplexers can be referred to as Decoder/Demultiplexer.By maintaining the operating temperature at 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.Designers have greater flexibility using digital controlled switch when it works with 4.5V~5.5V voltage.As a member of 74F series, the multiplexers can be used for a wide range of applications.The basic configuration includes 16 terminations.The base part number is 74F138, which can also be used to find its logic switch related parts.The turn signal switch is supplied with a voltage of 5V volts.There are 16 component pins in this turn signal switch.Among the family of F/FAST the logic switch is a member.To prevent unnecessary failures, it is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) remain at 4.5V.It is advisable to keep the maximum supply voltage (Vsup) at 5.5V in order to prevent some unnecessary failures.mux switch's normal operation requires the power supply of 5V.The part belongs to the Decoder/Drivers category of signal switches.It also provides improved characteristics of 3 ENABLE INPUTS.
N74F138N,602 Features
Supplied in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
Power supplies of 5V
3 ENABLE INPUTS
N74F138N,602 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F138N,602 Signal Switches / Multiplexers / Decoders applications.
  • Data transfer
  • Analog, digital or video signal switching
  • Robotic vehicles
  • CNC machines
  • High-performance memory-decoding applications
  • Data distribution
  • Implementing boolean functions with multiple variables
  • Code converters
  • Automation system
  • Computer memory
Step5Bar-code shipping tag
N74F138N,602
    Select All
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74F138
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    1 x 3:8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Family
    F/FAST
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Max I(ol)
    0.02 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    9 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    20mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Height Seated (Max)
    4.2mm
  • Width
    7.62mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    74F