  • N74F139D,602
N74F139D,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F139D,602
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F139D,602
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
N74F139D,602
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 74F139 Signal switch74F Series 2 Functions
Purchasing and Inquiry
N74F139D,602 Overview
Providing this information in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) enables digital switch board space to be saved.It is packaged in the way of Tube.Digital switch ic adheres to a mounting method of Surface Mount.In the multiplexers, the analog IC Decoder/Demultiplexer is used.When the operating temperature is kept at 0°C~70°C, the machine will not be sensturn signal switchive to external influences.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers are provided with a greater degree of flexibility.Multiplexers in the 74F series are suitable for a wide range of applications.This configuration includes 16 terminations as part of its basic functionality.Its logic switch base part number is 74F139 which can also be used to find its logic switch related parts.For multiplexer's system, a voltage of 5V is supplied.In this turn signal switch, there are 16 component pins.As a result, conductors end at GULL WING.The logic switch is a member of the F/FAST family.In order to prevent unnecessary failures, it is recommended that the minimal supply voltage (Vsup) be kept at 4.5V.The maximal supply voltage (Vsup) should be kept at 5.5V to avoid some unnecessary failures.It is provided that 5V has a power supply in order to function normally.The digital switch ic is a part of an electronic system classified as Decoder/Drivers.
N74F139D,602 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Power supplies of 5V
N74F139D,602 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F139D,602 Signal Switches / Multiplexers / Decoders applications.
  • Memory system of computers
  • Data demultiplexing
  • To select different devices in microprocessor output
  • Automatic health monitoring systems
  • Analog, digital or video signal switching
  • Microprocessor memory systems
  • Transmission from the computer system of a satellite
  • Recording transmission
  • Video transmission
  • Automatic Monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
N74F139D,602
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74F139
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    1 x 2:4
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Family
    F/FAST
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA