  • N74F153D,623
N74F153D,623
advertisement
Manufacturer No:
N74F153D,623
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-N74F153D,623
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
N74F153D,623
Description:
4.5V~5.5V Signal switch74F Series
Purchasing and Inquiry
N74F153D,623 Overview
For the purpose of saving board space, digital switch is included in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).The package is in the form of Tape & Reel (TR).Surface Mount is the mounting method digital switch ic uses.In the multiplexers, the analog IC is indicated by Multiplexer.If the operating temperature is maintained at 0°C~70°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.Design engineers have more flexibility when digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V voltage.Multiplexers of the 74F series can be used in a wide range of applications.
N74F153D,623 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
N74F153D,623 Applications
  • Frequency multiplexing system
  • Memory system of computers
  • To select different devices in microprocessor output
  • Data-routing applications
  • Signal router
  • Recording transmission
  • Microprocessor memory systems
  • Speed control of medern motors
  • Idle motor
  • Robotic vehicles
Step5Bar-code shipping tag
N74F153D,623
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    16-SO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA