  • N74F153D,623
N74F153D,623
advertisement
Manufacturer No:
N74F153D,623
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F153D,623
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
N74F153D,623
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 74F153 Signal switch74F Series 1 Outputs2 Functions
Purchasing and Inquiry
N74F153D,623 Overview
In order to save board space, digital switch is located in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).The package is packaged in accordance with Tape & Reel (TR).In terms of mounting, digital switch ic uses the method of Surface Mount.the multiplexers uses IC Multiplexer as the analog IC.By keeping the operating temperature at 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.It provides digital controlled switch's superior flexibility for designers to use when it operates with a supply voltage of 4.5V~5.5V.provides digital controlled switch's digital controlled switch'sThese multiplexers are members of the 74F series, which provide extensive application potential.The basic configuration of this system includes 16 terminations.The base part number is 74F153, which can also be used to find its logic switch related parts.The voltage supplied for multiplexer's system is 5V.multiplexer's systemA component pin count of 16 can be found on this turn signal switch.At the end of a conductor, it uses GULL WING as the point where the conductor ends.The logic switch is a member of the family of F/FAST.Avoid unnecessary failures by keeping the supply voltage (Vsup) at 4.5V.Keeping Vsup at 5.5V will prevent some unnecessary failures.For the turn signal switch's operation, there are 1 outputs.The multiplexer is equipped with 4 inputs.
N74F153D,623 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
N74F153D,623 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F153D,623 Signal Switches / Multiplexers / Decoders applications.
  • Data communication
  • CNC machines
  • Communication system
  • Control unit of Central Processing unit (CPU)
  • Memory system of computers
  • D/A converters
  • Medium scale TV wall
  • A robotic vehicle with the metal detector
  • RF-based home automation system
  • Used to connect a single source to multiple destinations
Step5Bar-code shipping tag
N74F153D,623
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74F153
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    4
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Output Polarity
    TRUE
  • Propagation Delay (tpd)
    8 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    20mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm