  • N74F157AD,602
N74F157AD,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F157AD,602
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F157AD,602
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
N74F157AD,602
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 74F157 Signal switch74F Series 1 Outputs4 Functions
Purchasing and Inquiry
N74F157AD,602 Overview
Due to the lack of space on the board, digital switch is provided in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).It is packaged according to the Tube method.digital switch ic uses the method of Surface Mount for mounting.the multiplexers uses IC Multiplexer as the analog IC.The operating temperature of 0°C~70°C will not be susceptible to external factors.A supply voltage of 4.5V~5.5V provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.With the 74F series, the multiplexers are suitable for a diverse range of applications.The basic configuration of this system includes 16 terminations.There is a base part number 74F157 that can be used to locate signal switch's related components as well.The multiplexer's system is supplied with a voltage of 5V.In this turn signal switch, there are 16 component pins.It is the end of conductors that is represented by GULL WING.The F/FAST family includes the logic switch.It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) be kept at 4.5V to avoid some unnecessary failures.The maximal supply voltage (Vsup) should be kept at 5.5V to avoid some unnecessary failures.For the turn signal switch's operation, there are 1 outputs.It is provided with 2 inputs.
N74F157AD,602 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
N74F157AD,602 Applications
  • D/A converters
  • Signal router
  • Microprocessor instruction decoding
  • Data demultiplexing
  • Robotic vehicles
  • Automation system
  • VGA
  • Video transmission
  • A robotic vehicle with the metal detector
  • Memory chips
Step5Bar-code shipping tag
N74F157AD,602
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74F157
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Output Polarity
    TRUE
  • Max I(ol)
    0.02 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    7 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    7 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    23mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm