  • N74F158AD,623
N74F158AD,623
advertisement
Manufacturer No:
N74F158AD,623
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F158AD,623
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
N74F158AD,623
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 74F158 Signal switch74F Series 1 Outputs4 Functions
Purchasing and Inquiry
N74F158AD,623 Overview
The reason it is provided is that the board space can be saved by placing digital switch in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).The package is in the form of Tape & Reel (TR).In terms of mounting, digital switch ic uses the Surface Mount method .In the multiplexers, the analog IC is indicated by Multiplexer.In the case of 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.Designers have greater flexibility when digital controlled switch operates at a 4.5V~5.5V supply voltage.Several applications are possible for 74F series multiplexers.As part of its basic configuration, 16 terminations are designed as a part of it.There is a base part number of 74F158 which can also be used in order to locate the logic switch that are related to this item.The multiplexer's system works with 5V voltage.This turn signal switch contains 16 component pins.Conductors terminate at GULL WING in this design.There is a family of F/FAST members.Avoid unnecessary failures by keeping the supply voltage (Vsup) at 4.5V.Keeping Vsup at 5.5V will prevent some unnecessary failures.The turn signal switch contains 1 outputs designed to operate.In this multiplexer, there is a total of 2 inputs.
N74F158AD,623 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
N74F158AD,623 Applications
  • Medium scale TV wall
  • Recording transmission
  • GLAN
  • Enabling different functions units in microprocessor instruction decoding
  • To select different devices in microprocessor output
  • Time division multiplexing system
  • Transmission from the computer system of a satellite
  • A/D converters
  • HD surveillance system
  • CPU memory location identification
Step5Bar-code shipping tag
N74F158AD,623
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Base Part Number
    74F158
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Propagation Delay (tpd)
    7 ns
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V