  • N74F161AN,602
N74F161AN,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F161AN,602
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-N74F161AN,602
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
N74F161AN,602
Description:
1 Element Counters & Dividers 74F Series Up Positive Edge 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
N74F161AN,602 Overview
In the 16-DIP (0.300, 7.62mm)package, it is supplied. There are 1 terminations on the device. As a result, it is packaged in the way of a Tube. With its 74Fseries designation, it can be used for a range of applications. A logic type of Binary Counter is adopted. A temperature of 0°C~70°Cshould be set for the operating environment. A mounting type of Through Holeis adopted. Providing a voltage of 4.5V~5.5Vensures higher reliability of operation. The array has 4elements.
N74F161AN,602 Features
Embedded in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
4 bits per element
N74F161AN,602 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC N74F161AN,602 Counters & Dividers applications.
  • Time-delay circuits
  • Fixed and programmable counters greater than 10
  • Timers
  • Frequency dividing circuits
  • Binary counter/decoder
  • Divide-by-N counting
  • Frequency division
  • ANALOG SIGNAL PROCESSING
  • Counter control/timers
  • Clocks
Step5Bar-code shipping tag
N74F161AN,602
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    16-DIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Elements
    1
  • Reset
    Asynchronous
  • Direction
    Up
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Count Rate
    130MHz