  • N74F257AD,623
N74F257AD,623
advertisement
Manufacturer No:
N74F257AD,623
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-N74F257AD,623
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
N74F257AD,623
Description:
4.5V~5.5V Signal switch74F Series
Purchasing and Inquiry
N74F257AD,623 Overview
In order to conserve board space, digital switch is included in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).As a result, it is packaged in a way that is referred to as Tape & Reel (TR).Digital switch ic uses a Surface Mount mounting method.For the analog part of the multiplexers, an IC Multiplexer is used.As long as the operating temperature is 0°C~70°C, turn signal switch will not be influenced by external factors.When operated with a 4.5V~5.5V supply voltage, digital controlled switch provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.Several applications are possible for 74F series multiplexers.
N74F257AD,623 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
N74F257AD,623 Applications
  • Decimal decoder
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • Medical industry
  • CNC machines
  • Automatic health monitoring systems
  • War field flying robot with a night vision flying camera
  • Relay
  • Data demultiplexing
  • Memory system of computers
  • VGA
Step5Bar-code shipping tag
N74F257AD,623
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    16-SO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA