  • N74F258AN,602
N74F258AN,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F258AN,602
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F258AN,602
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
N74F258AN,602
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 74F258 Signal switch74F Series 1 Outputs4 Functions
Purchasing and Inquiry
N74F258AN,602 Overview
For the purpose of saving board space, digital switch is included in the 16-DIP (0.300, 7.62mm).As a result, it is packaged in a way that is referred to as Tube.For mounting, digital switch ic uses the method Through Hole.In the multiplexers, the analog IC Multiplexer is used.Turn signal switch will not be susceptible to the external factors when the operating temperature is kept at 0°C~70°C.A supply voltage of 4.5V~5.5V provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.Multiplexers from the 74F series can be used in a wide range of applications.As parts of its basic configuration, 16 terminations are desgined.You can also find related parts by using its logic switch base part number of 74F258.For multiplexer's system, a voltage of 5V is supplied.Signal switch has 16 component pins.I would like to refer to the logic switch as a member of the F/FAST family.To prevent unnecessary failures, it is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) remain at 4.5V.It is advisable that the maximal supply voltage (Vsup) remains at 5.5V to avoid some unnecessary failures.The power supply of 5V is provided for mux switch's normal operation.As a result, the turn signal switch consists of 1 outputs.The multiplexer provides 2 inputs.
N74F258AN,602 Features
Supplied in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
Power supplies of 5V
N74F258AN,602 Applications
  • Code conversion
  • Enabling block of memory depending on address in memory chips
  • Robotic vehicles
  • Automatic health monitoring systems
  • High-performance memory systems
  • Frequency multiplexing system
  • CPU memory location identification
  • Audio transmission
  • LVDS
  • Solenoid cooling fan
Step5Bar-code shipping tag
N74F258AN,602
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74F258
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    2
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    7 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    23mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Height Seated (Max)
    4.2mm
  • Width
    7.62mm