  • N74F373N,602
N74F373N,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F373N,602
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-N74F373N,602
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
N74F373N,602
Description:
4.5V~5.5V Tri-State Latches 74F Series 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
N74F373N,602 Overview
20-DIP (0.300, 7.62mm) contains it. The package is in the form of Tube. In this configuration, the output is set to Tri-State. There is a logic type of D-Type Transparent Latch for this electrical device. Through Hole is used to mount this electronic part. The supply voltage of the device is 4.5V~5.5V. During operation, the temperature is set at 0°C~70°C. The 74F series contains FPGAs of this type.
N74F373N,602 Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
74F series
N74F373N,602 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC N74F373N,602 Latches applications.
  • Clocks
  • Accumulator Registers
  • A/D converters
  • Pattern Generators
  • High-speed logic
  • Sample and hold register
  • Automotive HEV/EV Powertrain
  • Digital bus buffer
  • Stacked or Push-Down Registers
  • BCD counting
Step5Bar-code shipping tag
N74F373N,602
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    20-DIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Output Type
    Tri-State
  • Circuit
    8:8
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA