  • N74F521N,602
N74F521N,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F521N,602
HK JDW NO:
568-N74F521N,602
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
N74F521N,602
Description:
20-DIP (0.300, 7.62mm) 5V V 20 Comparators 8 Active Low
Purchasing and Inquiry
N74F521N,602 Overview
Packaging is made from materials provided by Tube.Low package costs make the 20-DIP (0.300, 7.62mm) well known in the electronic industry.This electronic part is designed with 8 Bits.The 74F Series offers an excellent price-performance ratio.There is a Through Hole-position for this electronic part.This electrical device produces Active Low as its output.Providing a 4.5V~5.5V Supply Voltage ensures that the device operates normally.The Operating Temperature of 0°C~70°C ensures the reliability of the unit.There is no minimum grade requirement for the Identity Comparator Type.With the High/Low output current of 1mA 20mA, it features maximum design flexibility.20 controls terminations.Comparator is equipped wComparatorh 1 Functions.Comparator can be established which parts are related to a Base Part Number.The supply voltage is 5V, and it is powered by it.This device has a 20 Pin Count.F/FAST devices are electronic devices.You can find it under Arithmetic Circuits Subcategory.5V Power Supplies provide power to the device.As soon as Vsup reaches 5.5V, the maximal supply voltage will be reached.There should be a difference between Vsup and 4.5V in the supply voltage.There are several additions, including CASCADABLE.For its operation, the maximum power current (ICC) is supplied.
N74F521N,602 Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
8 Bits
74F series
20 terminations
1 Functions
20 pin count
5V power supplies
N74F521N,602 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F521N,602 applications of comparators.
  • “Time out" timer for consume-appication industrial controls
  • Process contollenr
  • Servo motor controls
  • Communications digltal frequency synthesizers: VHF, UHF, FM, AM, etc.
  • Servo Motor Controls
  • Fixed or programmable irequency division
Step5Bar-code shipping tag
N74F521N,602
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Number of Terminations
    20
  • Type
    Identity Comparator
  • Additional Feature
    CASCADABLE
  • Subcategory
    Arithmetic Circuits
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74F521
  • Output
    Active Low
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    8
  • Family
    F/FAST
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    9.5ns @ 5V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    11 ns
  • Output Function
    A=B
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    36mA
  • Height Seated (Max)
    4.2mm
  • Length
    26.73mm
  • Width
    7.62mm