  • N80C188XL25
N80C188XL25
advertisement
Manufacturer No:
N80C188XL25
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-N80C188XL25
Package:
PLCC
Datasheet:
N80C188XL25
Description:
1.27mm 5V 16-bit Microprocessor 68-Pin 25MHz 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
N80C188XL25 Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in PLCC. Using advanced packaging techniques Bulk, high reliability is ensured. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR. There are 68 terminations totally. When the voltage supply is 5V, the cpu microprocessor should be powered on and run. It is an architecture with 16 bits. A 25MHz frequency is used by the CPU. You can find information about the functions of 68 pins in the datasheets. Microprocessors is a typical embedded microprocessor. This CPU has a wide external data Bus width of 8. Using the microprocessor in an environment above 70°C is not recommended. There are 68 pins injected into the embedded microprocessor body. This CPU is widely used in a variety of applications with its Surface Mount mounting. There is a 5V function for the micro processor. According to the datasheet, the embedded microprocessor requires 5V power supply. There is 5V voltage at the CPU core. Voltage can't exceed 100mA to the CPU. In a normal situation, users should not supply the CPU microprocessor with a voltage higher than 5.5V. It is recommended that the lowest voltage be fed to the micro processor is 4.5V. Don’t miss additional features of the embedded microprocessor such as: DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS. To deal with hardware interrupts, 5 external interrupt terminations occur. For the DMA (Direct Memory Access) process, 2 channels are used.
N80C188XL25 Features
16-Bit Structure
N80C188XL25 Applications
There are a lot of Intel N80C188XL25 Microprocessor applications.
  • Scanners
  • Answering machines
  • Calculator
  • Washing machines
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Automobile
  • Missile control
  • Virtual reality VR robots
  • Heart rate monitors
  • Industrial instrumentation devices
Step5Bar-code shipping tag
N80C188XL25
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    68
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    68
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    25MHz
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Supply Current-Max
    100mA
  • Bit Size
    16
  • Access Time
    25 μs
  • External Data Bus Width
    8
    NO
  • Number of External Interrupts
    5
  • Number of DMA Channels
    2
  • Height Seated (Max)
    4.83mm
  • Length
    24.2316mm
  • Width
    24.2316mm