  • N87C51FA-24
N87C51FA-24
advertisement
Manufacturer No:
N87C51FA-24
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-N87C51FA-24
Package:
Datasheet:
Description:
Microcontroller 5V
Quantity:
In Stock : 4588
Step5Bar-code shipping tag
N87C51FA-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminations
    44
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J44
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Number of I/O
    32
  • Speed
    24 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Clock Frequency
    24MHz
  • Bit Size
    8
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    16
  • External Data Bus Width
    8
  • ROM Programmability
    OTPROM
  • Length
    16.5862mm
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Width
    16.5862mm