  • NB12J00392KBB
NB12J00392KBB
advertisement
Manufacturer No:
NB12J00392KBB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NB12J00392KBB
Package:
0805
Datasheet:
NB12J00392KBB
Purchasing and Inquiry
NB12J00392KBB Overview
In order to make things easier, it is included in the package 0805. NTC thermistors can operate reliably at 150°C because of their maximum operating temperature. In order to preserve reliability, NTC thermistors should not be operated at temperatures below -55°C. There are 2 terminations on these NTC thermistors. In order to make the NTC thermistors function properly, the 2 pins must be connected.
NB12J00392KBB Features
2 Pins
3900Ohm Resistance
10% Tolerance
NB12J00392KBB Applications
There are a lot of AVX Corporation NB12J00392KBB NTC Thermistors applications.
  • Refrigeration
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Battery packs
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Air-conditioning systems
Step5Bar-code shipping tag
NB12J00392KBB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    3900Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %