  • NB12J00472KBB
NB12J00472KBB
advertisement
Manufacturer No:
NB12J00472KBB
HK JDW NO:
66-NB12J00472KBB
Purchasing and Inquiry
NB12J00472KBB Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Tape and Reel package. With a maximum operating temperature of 150°C, NTC thermistors operate reliably. It is recommended that NTC thermistors be used at a temperature of -55°C in order to ensure reliability. An NTC thermistor with a total of 2 terminations is presented here. To make an NTC thermistor work properly, it needs to have the 2 pins connected.
NB12J00472KBB Features
2 Pins
Package/Case: Tape and Reel
4.7kOhm Resistance
10% Tolerance
NB12J00472KBB Applications
There are a lot of AVX Corporation NB12J00472KBB NTC Thermistors applications.
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • CD players
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
Step5Bar-code shipping tag
NB12J00472KBB
    2
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Accuracy
    3 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm