  • NB12MC0102KBB
NB12MC0102KBB
advertisement
Manufacturer No:
NB12MC0102KBB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NB12MC0102KBB
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
NB12MC0102KBB Overview
It's in the 0805 package for convenience. NTC thermistors are capable of reliable operation at a maximum operating temperature of 150°C. In order to ensure reliability, NTC thermistors should operate at -55°C as low as possible. These NTC thermistors have a total of 2 terminations. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work.
NB12MC0102KBB Features
2 Pins
1000Ohm Resistance
10% Tolerance
NB12MC0102KBB Applications
There are a lot of AVX Corporation NB12MC0102KBB NTC Thermistors applications.
  • Heating systems
  • LCD compensation
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Electronic Thermometers
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Electronic Thermometers
  • Liquid Level Sensing
  • Automotive electronics
  • Temperature detection for CPU and memory device
Step5Bar-code shipping tag
NB12MC0102KBB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1000Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %