  • NB12MC0471JBB
NB12MC0471JBB
advertisement
Manufacturer No:
NB12MC0471JBB
HK JDW NO:
66-NB12MC0471JBB
Purchasing and Inquiry
NB12MC0471JBB Overview
0805 includes it for your convenience. NTC thermistors can operate reliably at 150°C because of their maximum operating temperature. n order to ensure reliability, NTC thermistors are rated for operation at a minimum temperature of -55°C. In total, these NTC thermistors have 2 terminations. In order for the NTC thermistors to function correctly, the 2 pins must be connected.
NB12MC0471JBB Features
2 Pins
470Ohm Resistance
5% Tolerance
NB12MC0471JBB Applications
There are a lot of AVX Corporation NB12MC0471JBB NTC Thermistors applications.
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Mobile phones
  • Automotive Electronics
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Water heaters
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
NB12MC0471JBB
  • Tolerance
    5%
  • Resistance
    470Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Accuracy
    3 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Length
    2mm