  • NB3F8L3005CMNTBG
NB3F8L3005CMNTBG
advertisement
Manufacturer No:
NB3F8L3005CMNTBG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NB3F8L3005CMNTBG
Package:
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NB3F8L3005CMNTBG
Description:
1 Circuit 2:5 Clock Buffer NB3F8L3005 24-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
NB3F8L3005CMNTBG Overview
There is a case option of 24-VFQFN Exposed Pad available for this clock divider. In case Cut Tape (CT), the cut smart buffer is available. The circuit clock is mounted on Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. It should be able to work with a power source of 1.35V~3.465VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. As a result, it produces LVCMOS, LVTTL. The 24 pins are used for operation. It is a member of the NB3F8L3005 family. As a default, it is set to output 5. In addition, it consumes 38mA quiescent current and is unaffected by external factors. It is capable of maintaining excellent accuracy with a frequency of 200MHz. Currently, there are 6 channels available.
NB3F8L3005CMNTBG Features
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 200MHz frequency
NB3F8L3005CMNTBG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NB3F8L3005CMNTBG Clock Buffers & Drivers applications.
  • Consumer Electronics
  • Mass storage system
  • Defense and aerospace equipment
  • Window comparator
  • Wireless infrastructure equipment
  • Tower server
  • Dual core processor workstations and servers
  • Oscilloscope and logic analyzer front ends
  • Storage area network
  • High speed instrument
Step5Bar-code shipping tag
NB3F8L3005CMNTBG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 13 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    24
  • Weight
    928.191737mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer
  • Voltage - Supply
    1.35V~3.465V
  • Frequency
    200MHz
  • Base Part Number
    NB3F8L3005
  • Output
    LVCMOS, LVTTL
  • Number of Outputs
    5
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Number of Channels
    6
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    38mA
  • Nominal Supply Current
    30mA
  • Quiescent Current
    38mA
  • Logic Function
    Buffer
  • Input
    HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL, Crystal
  • Ratio - Input:Output
    2:5
  • Differential - Input:Output
    Yes/No
  • Max Duty Cycle
    60 %
  • Schmitt Trigger Input
    No
  • Height
    850μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm