  • NB3N3002DTG
NB3N3002DTG
advertisement
Manufacturer No:
NB3N3002DTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NB3N3002DTG
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
NB3N3002DTG
Description:
3.3V Clock Generator 200MHz NB3N3002 Clock Generators 16 Pins 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) 16 Terminals Surface Mount 3.135V~3.465V Tube
Purchasing and Inquiry
NB3N3002DTG Overview
As a clock IC, PLLs is packaged using the Tube method. The 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package contains this clock generator. The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible. As a result of this, we can find 16 terminations. A voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. As the Clock PLL's input, Clock, Crystal is designed to be used in order to generate the clock signal. There is a maximum frequency of 200MHz Max with this clock-based frequency generator. Due to the Surface Mount-shape, this electronic component can be conveniently installed on the panel. Clock generator ic works with 3.135V~3.465V. By calculating the test statistics, -40°C~85°C is the appropriate ambient temperature. The frequency synthesizer in this product is compatible with all levels of HCSL, LVDS logic. This electronic component is usually classified as a Clock Generator component. In particular, this clock PLL is designed to be used with microprocessors. The related electronic parts of part number NB3N3002 are listed below. There are 16 pins on the frequency generator that are available for use. There is a maximum supply voltage of 3.3V that this analog clock generator can handle. Using a frequency of 25MHz allows frequency synthesizer to achieve high efficiencies. I have designed a clock PLL with 1 elements and low jitter performance. The maximal current supplied for phase locked loop's operation reaches 95mA.
NB3N3002DTG Features
Available in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
NB3N3002DTG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NB3N3002DTG Clock Generators applications.
  • Line cards used in telephone exchange
  • Main oscillator in receiver
  • Pulsed digital systems
  • Microwave point-to-point systems
  • Myriad digital applications
  • CB radios
  • Precision auxiliary angle deflection measurement
  • Radar
  • Carrier synchronization in wired communication
  • Microprocessor clock multipliers
Step5Bar-code shipping tag
NB3N3002DTG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock Generator
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    25MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NB3N3002
  • Output
    HCSL, LVDS
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Nominal Supply Current
    95mA
  • Max Supply Current
    95mA
  • Frequency (Max)
    200MHz
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input
    Clock, Crystal
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    25MHz
  • PLL
    Yes
  • Differential - Input:Output
    No/Yes
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    1.2mm