  • NBN15-30GM50-E0-V1
NBN15-30GM50-E0-V1
advertisement
Manufacturer No:
NBN15-30GM50-E0-V1
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs
HK JDW NO:
627-NBN15-30GM50-E0-V1
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
NBN15-30GM50-E0-V1 Overview
It is included with the package Cylinder, Threaded - M30 to simplify your life. A temperature of -25°C~70°C is suitable for the operation of proximity sensors. Proximity sensors should have their supply voltage set to 30V for maximum effectiveness. To ensure that the proximity sensors are functioning properly, the rate should be set to 200Hz. If the proximity sensors are to function properly, the current passing through the reed switch's internal contacts should be 200mA.
NBN15-30GM50-E0-V1 Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
NBN15-30GM50-E0-V1 Applications
There are a lot of Pepperl+Fuchs, Inc. NBN15-30GM50-E0-V1 Proximity Sensors applications.
  • Mobile Phones
  • Contact less switching
  • Recycling plants
  • Detect position
  • Display products
  • Usage in Security
  • Non-ferrous objects detection
  • Rice cookers
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Rolling mills
Step5Bar-code shipping tag
NBN15-30GM50-E0-V1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Flush
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Housing Material
    Brass
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Switching Frequency
    200Hz
  • Switching Current
    200mA
  • Length
    65mm