  • NBXHBA019LN1TAG
NBXHBA019LN1TAG
advertisement
Manufacturer No:
NBXHBA019LN1TAG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NBXHBA019LN1TAG
Package:
6-CLCC
Datasheet:
NBXHBA019LN1TAG
Description:
3.3V Oscillator, Crystal Programmable Timers PureEdge? Series 6 Pins 125MHz 250MHz 3.3V 6-CLCC
Purchasing and Inquiry
NBXHBA019LN1TAG Overview
There is a 6-CLCC that comes with the timer clock, which is enclosed in the packaging. This programmable timer has been set to 125MHz 250MHz frequencies.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. In this case, the mounting type should be Surface Mount.There is the possibility of the programmable timer supplying a voltage of 2.97V~3.63V.The type of chips can be divided into Oscillator, Crystal. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 78mA. The PureEdge? relates to the digital timer's series. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. The sum of the IC chip pins is 6 . The number of the chip's terminations sums up to 6.
NBXHBA019LN1TAG Features
Operate frequency at 125MHz 250MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:78mA
NBXHBA019LN1TAG Applications
  • Remote Data-Logger
  • Battery-Powered Systems
  • Domestic appliances
  • Intruder Detection
  • Tamper Detection
  • Periodic “Wake-Up” Call
  • “Heartbeat” Timers
  • Energy Harvesting Systems
  • Low-Power Wireless
  • Building Automation
Step5Bar-code shipping tag
NBXHBA019LN1TAG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-CLCC
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PureEdge™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Oscillator, Crystal
  • Voltage - Supply
    2.97V~3.63V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    125MHz 250MHz
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-CDSO-N6
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Current - Supply
    78mA
  • Height Seated (Max)
    1.9mm
  • Length
    7mm
  • Width
    5mm