  • NC12KC0390JBA
NC12KC0390JBA
advertisement
Manufacturer No:
NC12KC0390JBA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NC12KC0390JBA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
NC12KC0390JBA Overview
There is a package of a Tape & Reel (TR) in which NTC thermistors can be found. I have included it in package 0805 (2012 Metric) for convenience. To ensure that the NTC thermistors function properly, the resistance tolerance must be ±5%. Ensure reliable performance by setting the temperature of NTC thermistors to -55°C~150°C. A total of 2 terminations is present on these NTC thermistors. To ensure that NTC thermistors work properly, their 2 pins must be connected. A NTC thermistors is capable of dissipating a maximum of 120mW of power.
NC12KC0390JBA Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NC12 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
39Ohm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NC12KC0390JBA Applications
There are a lot of AVX Corporation NC12KC0390JBA NTC Thermistors applications.
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Battery packs
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature measurement and compensation
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature compensation of display contrast
  • Liquid Level Sensing
Step5Bar-code shipping tag
NC12KC0390JBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    NC12
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    39Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    120mW
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    120mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    5 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    39
  • B25/85
    3470K
  • Thermal Sensitivity Index
    3470 K
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm