  • NC12KC0560JBB
NC12KC0560JBB
advertisement
Manufacturer No:
NC12KC0560JBB
HK JDW NO:
66-NC12KC0560JBB
Package:
0805
Datasheet:
NC12KC0560JBB
Purchasing and Inquiry
NC12KC0560JBB Overview
In the 0805 package, it is included as a convenience. NTC thermistors operate reliably at a maximum operating temperature of 150°C. For reliability, NTC thermistors may be operated at a temperature of -55°C. Featuring a total of 2 terminations, these NTC thermistors are used in various applications. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly.
NC12KC0560JBB Features
2 Pins
56Ohm Resistance
5% Tolerance
NC12KC0560JBB Applications
There are a lot of AVX Corporation NC12KC0560JBB NTC Thermistors applications.
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature measurement and compensation
  • Battery packs
  • LCD compensation
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Compensation of pressure sensors
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
Step5Bar-code shipping tag
NC12KC0560JBB
  • Package / Case
    0805
  • Tolerance
    5%
  • Resistance
    56Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    120mW
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    5 %
    3470 K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm