  • NC12MC0152KBA
NC12MC0152KBA
advertisement
Manufacturer No:
NC12MC0152KBA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NC12MC0152KBA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
NC12MC0152KBA Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Tape & Reel (TR). I have included it in package 0805 (2012 Metric) for convenience. The resistance tolerance for NTC thermistors is ±10% to make it work. Temperature setting NTC thermistors to -55°C~150°C is recommended to ensure reliable performance. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. To make the NTC thermistor operate properly, the 0 pins need to be connected together. Typical NTC thermistors operate with a maximum power dissipation of 120mW.
NC12MC0152KBA Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NC12 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
1.5kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NC12MC0152KBA Applications
There are a lot of AVX Corporation NC12MC0152KBA NTC Thermistors applications.
  • Electronic Thermometers
  • Temperature measurement and compensation
  • Automotive electronics
  • Refrigeration
  • Liquid Crystal Display
  • Liquid Level Sensing
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Electronic Thermometers
  • LCD compensation
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
NC12MC0152KBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    NC12
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    1.5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Power Rating
    120mW
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    120mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    1.5k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3910K
  • Thermal Sensitivity Index
    3910 K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm