  • NC20K00103KBA
NC20K00103KBA
advertisement
Manufacturer No:
NC20K00103KBA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NC20K00103KBA
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
NC20K00103KBA Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Tape & Reel (TR). The 1206 (3216 Metric) package contains it for your convenience. NTC thermistors require a resistance tolerance of ±10% for them to function. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature of NTC thermistors to -55°C~150°C. These NTC thermocouples have 2 terminals. NTC thermistors must have their 2 pins connected in order to function properly. In general, NTC thermistors can keep their maximum power dissipation at 240mW.
NC20K00103KBA Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NC20 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NC20K00103KBA Applications
There are a lot of AVX Corporation NC20K00103KBA NTC Thermistors applications.
  • Liquid Level Sensing
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • CD players
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Battery packs
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Mobile phones
  • Electronic Thermometers
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
NC20K00103KBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3630K
  • Thermal Sensitivity Index
    3630 K
  • Height
    500μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    NC20
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    240mW
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    240mW
  • Depth
    1.6mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±10%