  • NC20KC0101KBA
NC20KC0101KBA
advertisement
Manufacturer No:
NC20KC0101KBA
HK JDW NO:
66-NC20KC0101KBA
Purchasing and Inquiry
NC20KC0101KBA Overview
In the package of a Tape & Reel (TR), you can find NTC thermistors. It is included in 1206 (3216 Metric) as a convenience. For NTC thermistors to function, they must have a resistance tolerance of ±10%. Ensure reliable performance by setting the temperature of NTC thermistors to -55°C~150°C. A total of 2 terminations are provided on these NTC thermistors. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected. In general, NTC thermistors have a maximum power dissipation of 240mW.
NC20KC0101KBA Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NC20 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
100Ohm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NC20KC0101KBA Applications
There are a lot of AVX Corporation NC20KC0101KBA NTC Thermistors applications.
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Air-conditioning systems
  • Temperature Regulation and Measurement
  • LCD compensation
  • Electronic Thermometers
  • Temperature measurement and compensation
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
NC20KC0101KBA
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    10%
  • Resistance
    100Ohm
  • Power Rating
    240mW
  • Max Power Dissipation
    240mW
  • Depth
    1.6mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Accuracy
    5 %
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100
  • B Value Tolerance
    ±5%
  • B25/85
    3470K
  • Thermal Sensitivity Index
    3470 K
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm