  • NC20KC0560KBA
NC20KC0560KBA
advertisement
Manufacturer No:
NC20KC0560KBA
HK JDW NO:
66-NC20KC0560KBA
Purchasing and Inquiry
NC20KC0560KBA Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Tape & Reel (TR) package. 1206 (3216 Metric) includes it as a convenience. To ensure that the NTC thermistors function properly, the resistance tolerance must be ±10%. When using NTC thermistors, the temperature should be set to -55°C~150°C to ensure reliable operation. Having a total of 2 terminations, these NTC thermistors are comprised of a single NTC. The 2 pins of the NTC thermistors must be connected to make the thermistors work correctly. Thermistors with NTC technology have a maximum power dissipation rate of 240mW.
NC20KC0560KBA Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NC20 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
56Ohm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NC20KC0560KBA Applications
There are a lot of AVX Corporation NC20KC0560KBA NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Heating systems
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Electronic Thermometers
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
NC20KC0560KBA
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    10%
  • Resistance
    56Ohm
  • Power Rating
    240mW
  • Max Power Dissipation
    240mW
  • Depth
    1.6mm
  • Accuracy
    5 %
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    56
  • B Value Tolerance
    ±5%
  • B25/85
    3470K
  • Thermal Sensitivity Index
    3470 K
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm