  • NC20N00104KBA
NC20N00104KBA
advertisement
Manufacturer No:
NC20N00104KBA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NC20N00104KBA
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
NC20N00104KBA Overview
A NTC thermistor comes in a Tape & Reel (TR) package. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package 1206 (3216 Metric). NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±10% in order to function. Ensure that the temperature of NTC thermistors is set to -55°C~150°C in order to ensure reliable performance. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly. The NTC thermistor is capable of dissipating a maximum of 240mW to operate.
NC20N00104KBA Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NC20 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
100kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NC20N00104KBA Applications
There are a lot of AVX Corporation NC20N00104KBA NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Automotive Electronics
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • LCD compensation
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature measurement and compensation
  • Liquid Crystal Display
Step5Bar-code shipping tag
NC20N00104KBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    NC20
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power Rating
    240mW
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    240mW
  • Depth
    1.6mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    4080K
  • Thermal Sensitivity Index
    4080 K
  • Height
    500μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm