  • NC7SZ18FHX
NC7SZ18FHX
advertisement
Manufacturer No:
NC7SZ18FHX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NC7SZ18FHX
Package:
6-UFDFN
Datasheet:
Description:
6 Terminations1.65V~5.5V 6 Pin 7SZ18 Signal switch7SZ Series 2 Outputs1 Functions
Purchasing and Inquiry
NC7SZ18FHX Overview
As a means of saving space, digital switch is provided in the 6-UFDFN.As a result, it is packaged in a way that is referred to as Tape & Reel (TR).Mounting is performed using Surface Mount.the multiplexers uses an analog IC Demultiplexer.When the operating temperature is kept at -40°C~85°C, the machine will not be sensturn signal switchive to external influences.With a supply voltage of 1.65V~5.5V, designers have greater flexibility of digital controlled switch.In addition to being a member of the 7SZ series, these multiplexers have a wide range of applications.It is designed with 6 terminations as part of its basic configuration.The base part number is 7SZ18, which is also useful when looking up signal switch's related components.In multiplexer's system, 1.8V is the voltage supplied.NO LEAD is used as the point at which the conductors come to an end as part of this formula.Its supply type is Single, which is used as the source of power.The board has 6 pins configured.It is mounted in the way of Surface Mount.I would like to refer to the logic switch as a member of the LVC/LCX/Z family.Avoid unnecessary failures by keeping Vsup at 5.5V.mux switch's normal operation requires the power supply of 3.3V.As a result, the turn signal switch consists of 2 outputs.Part number Decoder/Drivers indicates that the digital switch ic is an electronic part.It consumes 1μA current of multiplexer ic without external influences.It is provided with 1 inputs.The switches package is packaged in accordance with TAPE AND REEL.
NC7SZ18FHX Features
Supplied in the 6-UFDFN package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 3.3V
NC7SZ18FHX Applications
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • Microprocessor input/output systems
  • Injectors
  • Idle motor
  • Frequency multiplexing system
  • To select different devices in microprocessor input
  • Code converters
  • VGA
  • A robotic vehicle with the metal detector
  • Enabling different functions units in microprocessor instruction decoding
Step5Bar-code shipping tag
NC7SZ18FHX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-UFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    20mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    7SZ
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Demultiplexer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium (Ni/Pd)
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    120mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.35mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    7SZ18
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    1 x 1:2
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    10.5 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    12.5 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Number of Inputs
    1
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Supply Type
    Single
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    5.4 ns
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Height Seated (Max)
    0.55mm