  • NCEP02T10D
NCEP02T10D
advertisement
Manufacturer No:
NCEP02T10D
Manufacturer:
NCE
HK JDW NO:
feilidi-NCEP02T10D
Package:
TO-263-2L
Datasheet:
NCEP02T10D
Description:
NCE N-Channel Super Trench Power MOSFET
Quantity:
In Stock : 1000
Description
The NCEP02T10D uses Super Trench technology that is
uniquely optimized to provide the most efficient high
frequency switching performance. Both conduction and
switching power losses are minimized due to an extremely
low combination of RDS(ON) and Qg. This device is ideal for
high-frequency switching and synchronous rectification.
General Features
● VDS =200V,ID =100A
RDS(ON) <12mΩ @ VGS=10V
● Excellent gate charge x RDS(on) product
● Very low on-resistance RDS(on)
● 175 °C operating temperature
● Pb-free lead plating
● 100% UIS tested