  • NCP03WL154E05RL
NCP03WL154E05RL
advertisement
Manufacturer No:
NCP03WL154E05RL
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NCP03WL154E05RL
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
NCP03WL154E05RL
Purchasing and Inquiry
NCP03WL154E05RL Overview
NTC thermistors comes in the package of a Bulk. In the 0201 (0603 Metric) package, it is included as a convenience. When it comes to NTC thermistors, they have a resistance tolerance of ±3%. In order to ensure reliable performance, NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. There are 2 terminations on these NTC thermistors. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly. 0.1W power can be dissipated by the electronic component. In general, NTC thermistors dissipate 100mW of energy.
NCP03WL154E05RL Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NCP03 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
150kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
3% Tolerance
NCP03WL154E05RL Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP03WL154E05RL NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Heating systems
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature measurement and compensation
  • Battery Packs and Portable Electronics
Step5Bar-code shipping tag
NCP03WL154E05RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    NCP03
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    150kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    150k
  • B Value Tolerance
    ±1%