  • NCP03WL224E05RL
NCP03WL224E05RL
advertisement
Manufacturer No:
NCP03WL224E05RL
HK JDW NO:
535-NCP03WL224E05RL
Datasheet:
NCP03WL224E05RL
Purchasing and Inquiry
NCP03WL224E05RL Overview
There is a Bulk package for NTC thermistors. I have included it in package 0201 (0603 Metric) for convenience. To make NTC thermistors work, the resistance tolerance is ±3%. Temperature -40°C~125°C should be set on NTC thermistors for reliable performance. Having a total of 2 terminations, these NTC thermistors are comprised of a single NTC. It is necessary to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order for them to function properly. The electronic component can absorb power dissipation of 0.1W. The NTC thermistor is capable of dissipating a maximum of 100mW to operate.
NCP03WL224E05RL Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NCP03 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
220kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
3% Tolerance
NCP03WL224E05RL Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP03WL224E05RL NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature detection of battery cells
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Mobile phones
  • Refrigeration
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Liquid Level Sensing
  • Electronic Thermometers
  • Temperature Regulation and Measurement
Step5Bar-code shipping tag
NCP03WL224E05RL
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    3%
  • Resistance
    220kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    220k
  • B Value Tolerance
    ±1%