  • NCP03WL683E05RL
NCP03WL683E05RL
advertisement
Manufacturer No:
NCP03WL683E05RL
HK JDW NO:
535-NCP03WL683E05RL
Datasheet:
NCP03WL683E05RL
Purchasing and Inquiry
NCP03WL683E05RL Overview
There is a Bulk package for NTC thermistors. It is included in the 0201 (0603 Metric) package for your convenience. For NTC thermistors to function, they must have a resistance tolerance of ±3%. NTC thermistors should be set to -40°C~125°C temperature to ensure reliable performance. Throughout these NTC thermistors, there are 2 terminations. To make the NTC thermistor operate properly, the 0 pins need to be connected together. This electronic component can absorb power dissipation of 0.1W. Typical NTC thermistors operate with a maximum power dissipation of 100mW.
NCP03WL683E05RL Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NCP03 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
68kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
3% Tolerance
NCP03WL683E05RL Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP03WL683E05RL NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Automotive Electronics
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Electronic Thermometers
  • CD players
  • Temperature compensation for crystal oscillator
Step5Bar-code shipping tag
NCP03WL683E05RL
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    3%
  • Resistance
    68kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    68k
  • B Value Tolerance
    ±1%