  • NCP03XM332J05RL
NCP03XM332J05RL
advertisement
Manufacturer No:
NCP03XM332J05RL
HK JDW NO:
535-NCP03XM332J05RL
Datasheet:
NCP03XM332J05RL
Purchasing and Inquiry
NCP03XM332J05RL Overview
Bulk is the package size of NTC thermistors. As a convenience, it is included in the package 0201 (0603 Metric). As a result, NTC thermistors need to have a resistance tolerance of ±5%. In order to ensure reliable performance, NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. Each of these NTC thermistors has a total of 2 terminations. A component of the electronic system is capable of absorbing power dissipation of 0.1W. There is a maximum power dissipation of 100mW for NTC thermistors.
NCP03XM332J05RL Features
Package/Case: Bulk
NCP03 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
3.3kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NCP03XM332J05RL Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP03XM332J05RL NTC Thermistors applications.
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Battery packs
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature detection of battery cells
  • Automotive Electronics
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
Step5Bar-code shipping tag
NCP03XM332J05RL
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    5%
  • Resistance
    3.3kOhm
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    3.3k
  • B Value Tolerance
    ±1%