  • NCP03YS330J05RL
NCP03YS330J05RL
advertisement
Manufacturer No:
NCP03YS330J05RL
HK JDW NO:
535-NCP03YS330J05RL
Datasheet:
NCP03YS330J05RL
Purchasing and Inquiry
NCP03YS330J05RL Overview
In the package of a Tape & Reel (TR), NTC thermistors are contained. As a convenience, it is included in the package 0201 (0603 Metric). The resistance tolerance of NTC thermistors is ±5%. Temperature setting NTC thermistors to -40°C~125°C is recommended to ensure reliable performance. In total, these NTC thermistors have 2 terminations. The NTC thermistors will not function properly unless the 2 pins are connected. The electronic component can absorb power dissipation of 0.1W. An NTC thermistor can dissipate a maximum of 100mW. If the NTC thermistors are operated at the maximum current, the fuse element will not be adversely affected.
NCP03YS330J05RL Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP03 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
33Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 9.5mA
5% Tolerance
NCP03YS330J05RL Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP03YS330J05RL NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Automotive electronics
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Water heaters
  • Automotive Electronics
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Electronic Thermometers
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
NCP03YS330J05RL
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    33Ohm
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    300μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    9.5mA
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    33
  • B Value Tolerance
    ±3%