  • NCP03YS470J05RL
NCP03YS470J05RL
advertisement
Manufacturer No:
NCP03YS470J05RL
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NCP03YS470J05RL
Package:
Datasheet:
NCP03YS470J05RL
Purchasing and Inquiry
NCP03YS470J05RL Overview
The maximum operating temperature of 125°C allows for reliable operation of NTC thermistors. For reliability, NTC thermistors may be operated at a temperature of -40°C. There are 2 terminations on these NTC thermistors. As a prerequisite for the NTC thermistors to function properly, the 2 pins must be connected. NTC thermistors are capable of carrying a maximum current of 9.5mA without deteriorating excessively.
NCP03YS470J05RL Features
2 Pins
47Ohm Resistance
Current Rating of 9.5mA
5% Tolerance
NCP03YS470J05RL Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP03YS470J05RL NTC Thermistors applications.
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Automotive electronics
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature detection of battery cells
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • CD players
  • Electronic Thermometers
  • Mobile phones
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature Regulation and Measurement
Step5Bar-code shipping tag
NCP03YS470J05RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    47Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Depth
    300μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    9.5mA
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Power Dissipation-Max
    100mW