  • NCP1012ST130T3G
NCP1012ST130T3G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1012ST130T3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1012ST130T3G
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
NCP1012ST130T3G
Description:
4 Terminations8.5V~10V 4 Pin NCP1012 AC to DC power converter130kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1012ST130T3G Overview
There is a ac to dc converter embedded in package TO-261-4, TO-261AA .In Tape & Reel (TR) AC/DC power converter, it is available.There is a AC/DC converter mounted in the way of Surface Mount .It is necessary to operate the ac dc converter at a temperature of -40°C~150°C TJ °C in order for it to perform properly.In this AC DC converter, an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING REGULATOR is employed.The switching frequency reaches 130kHz .Within the range of 8.5V~10V supply voltage (Vcc/Vdd), it can be used.There are a total of 4 terminations.In this ac/dc converter, there are 4 pins.The ac-dc converter has 4 pins.Surface Mount is the recommended mounting method for the ac dc converters.If you select the NCP1012 family, you will be able to search for similar acdc converters.Switching Regulator or Controllers includes the ac to dc conversions.Currently, the output current is set to 550mA .Currently, there are 1 channels available.
NCP1012ST130T3G Features
Packaged with TO-261-4, TO-261AA
Switching Frequency at 130kHz
With 4 pins
Output Current at 550mA
With 1 channels on it
NCP1012ST130T3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1012ST130T3G AC DC Converters applications.
  • USB-PD 2.0
  • Replacements for bulky plug-in transformers
  • Records
  • AC--DC Adapter
  • Industrial controls
  • Humidifier
  • Z-Wave
  • Battery chargers for media tablets
  • Battery Chargers
  • AC?DC USB chargers for Tablets
Step5Bar-code shipping tag
NCP1012ST130T3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1012
  • Pin Count
    4
  • Input Voltage-Nom
    8V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Current
    550mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8.5V~10V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    130kHz
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    20ns
  • Fall Time (Typ)
    10 ns
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Over Load, Over Temperature, Over Voltage
  • Max Duty Cycle
    72 %
  • Duty Cycle
    67%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Height
    1.65mm
  • Length
    6.7mm
  • Width
    3.7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Power Rating
    19W
  • Max Power Dissipation
    19W