  • NCP1076AAP100G
NCP1076AAP100G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1076AAP100G
HK JDW NO:
598-NCP1076AAP100G
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1076AAP100G
Description:
6.5V~20V AC to DC power converter100kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1076AAP100G Overview
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads is the package in which the ac to dc converter is embedded.Tube case is available for the ac dc converter.A AC/DC converter of this type is mounted in the way of Through Hole .To deliver its performance, the ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~125°C TJ .Analog ICs of type SWITCHING CONTROLLER are used in this AC DC converter.As a result, the switching frequency reaches 100kHz .Supply voltage (Vcc/Vdd) does not need to exceed 6.5V~20V .
NCP1076AAP100G Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Switching Frequency at 100kHz
NCP1076AAP100G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1076AAP100G AC DC Converters applications.
  • SMPS house keeping power supplies
  • ATX/BTX Auxiliary Power
  • Replacements for bulky plug-in transformers
  • Automotive Clusters
  • Standby and Auxiliary Power Supplies
  • Utility meters
  • AC/DC Adaptors/Chargers for Cell Phones
  • Standby power supplies for VCR
  • Power tools
  • Wireless System
Step5Bar-code shipping tag
NCP1076AAP100G
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    31W
  • Power Rating
    23W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    6.5V~20V
  • Topology
    Flyback
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Duty Cycle
    68%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Voltage - Start Up
    8.4V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ