  • NCP1079BAP065G
NCP1079BAP065G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1079BAP065G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1079BAP065G
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1079BAP065G
Description:
6.5V~20V AC to DC power converter65kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1079BAP065G Overview
A ac to dc converter of the package 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads contains the ac to dc converter.In Tube case, the ac dc converter is available.It is mounted in the way of Through Hole .For the ac dc converter to perform at its best, it should be operated at a temperature of -40°C~125°C TJ °C.As soon as the switching frequency reaches 65kHz , the circuit is closed.Within the range of 6.5V~20V supply voltage (Vcc/Vdd), it can be used.
NCP1079BAP065G Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Switching Frequency at 65kHz
NCP1079BAP065G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1079BAP065G AC DC Converters applications.
  • Z-Wave
  • AC/DC Adaptors/Chargers for E-books
  • Battery chargers for cellular phones
  • Auxiliary Power Supplies
  • Set-top boxes
  • Battery chargers for media tablets
  • USB type-c v1.2 chargers with optional VDM
  • WiFi Wireless
  • Smartphones
  • Lighting controls
Step5Bar-code shipping tag
NCP1079BAP065G
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 11 hours ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Power (Watts)
    41W
  • Power Rating
    30W
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    6.5V~20V
  • Topology
    Flyback
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Duty Cycle
    68%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Voltage - Start Up
    8.4V