  • NCP1079BAP100G
NCP1079BAP100G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1079BAP100G
HK JDW NO:
598-NCP1079BAP100G
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1079BAP100G
Description:
6.5V~20V AC to DC power converter100kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1079BAP100G Overview
This ac to dc converter is included in the package 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads .The AC/DC power converter Tube is available for this product.Through Hole mounts this AC/DC converter.For the ac dc converter to perform at its best, it should be operated at a temperature of -40°C~125°C TJ °C.As soon as the switching frequency reaches 100kHz , the circuit is closed.This AC/DC converter is suitable for operation in the range of 6.5V~20V supply voltage (Vcc/Vdd).
NCP1079BAP100G Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Switching Frequency at 100kHz
NCP1079BAP100G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1079BAP100G AC DC Converters applications.
  • Battery chargers for cordless
  • LED Driver
  • Handheld/Battery-Powered Systems
  • USB type-c v1.2 chargers with optional VDM
  • AC-DC Output Power Conversion Applications
  • Power Adaptors
  • Appliances
  • AC/DC Adaptors/Chargers for PDAs
  • AC/DC Adaptors/Chargers for Cordless Phone
  • Standby Power for General Off-Line Applications
Step5Bar-code shipping tag
NCP1079BAP100G
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
    1 (Unlimited)
  • Power (Watts)
    41W
  • Power Rating
    30W
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    6.5V~20V
  • Topology
    Flyback
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Duty Cycle
    68%
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Voltage - Start Up
    8.4V