  • NCP1117LPST18T3G
NCP1117LPST18T3G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1117LPST18T3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1117LPST18T3G
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
NCP1117LPST18T3G
Description:
Fixed 2.3mm NCP1117LPST18 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 130975
Step5Bar-code shipping tag
NCP1117LPST18T3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    NCP1117LPST18
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    700μA
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    -300mV
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.4V @ 1A
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Min Output Voltage
    1.8V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.2%
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm