  • NCP1117ST20T3
NCP1117ST20T3
advertisement
Manufacturer No:
NCP1117ST20T3
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1117ST20T3
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
NCP1117ST20T3
Description:
Fixed 2.3mm NCP1117ST20 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 1649
Step5Bar-code shipping tag
NCP1117ST20T3
    Select All
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCP1117ST20
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    2V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Voltage 1
    2V
  • Input Voltage (Min)
    3.4V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 800mA
  • PSRR
    70dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.07V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.07V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Output Current1-Max
    1A
  • Min Current Limit
    1A
  • Input Voltage Absolute-Max
    20V
  • Input Bias Current
    4.5mA
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
  • Terminal Pitch
    2.3mm