  • NCP1200AP40G
NCP1200AP40G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1200AP40G
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NCP1200AP40G
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
NCP1200AP40G
Description:
8 Terminations16V Max AC to DC power converter40kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1200AP40G Overview
There is a ac to dc converter embedded in package 8-DIP (0.300, 7.62mm) .It is available in Tube AC/DC power converter.This AC/DC converter is mounted in the way of Through Hole .To deliver its performance, the ac dc converter should be operated at a temperature of 0°C~125°C TJ .The AC DC converter utilizes a type SWITCHING CONTROLLER analog IC.Switching frequency reaches 40kHz Hz.This AC/DC converter is suitable for operation in the range of 16V Max supply voltage (Vcc/Vdd).A total of 8 terminations have been recorded.The pins of the ac-dc converter total to 8 .It is possible to supply the ac to dc inverter with a maximum current of 0.25A .
NCP1200AP40G Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Switching Frequency at 40kHz
NCP1200AP40G Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC NCP1200AP40G AC DC Converters applications.
  • AC?DC USB chargers for Cameras
  • Cellular phone chargers
  • Z-Wave
  • Universal input AC/DC adapters (15W - 45W)
  • Replacements for bulky plug-in transformers
  • Industrial controls
  • LED lights
  • Universal Off-Line Power Supplies
  • Battery chargers for cordless
  • Set Top Boxes (STB)
Step5Bar-code shipping tag
NCP1200AP40G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    16V Max
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Output Current-Max
    0.25A
  • Frequency - Switching
    40kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Load, Short Circuit
  • Duty Cycle
    83%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Height Seated (Max)
    4.45mm
  • Length
    9.78mm
  • Width
    7.62mm