  • NCP1201D100R2G
NCP1201D100R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1201D100R2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1201D100R2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCP1201D100R2G
Description:
8 Terminations16V Max 8 Pin NCP1201 AC to DC power converter1 Outputs100kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1201D100R2G Overview
There is a ac to dc converter embedded in package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) .In Tape & Reel (TR) AC/DC power converter, it is available.There is a AC/DC converter mounted in the way of Surface Mount .For the ac dc converter to perform at its best, it should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ °C.Analog IC type SWITCHING CONTROLLER is utilized in this AC DC converter.At this point, the switching frequency reaches 100kHz .This AC/DC converter is suitable for operation in the range of 16V Max supply voltage (Vcc/Vdd).There are a total of 8 terminations in it.Approximately 8 pins are present on the ac/dc converter.Up to 8 pins are present on the ac-dc converter.There are no problem mounting the ac dc converters by Surface Mount .Similar acdc converters can be found using the NCP1201 family.Running 1 outputs is available.There are a ac to dc conversions included in Switching Regulator or Controllers .It has been set to 250mA for the output current.It produces a voltage of 6.5V .
NCP1201D100R2G Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Switching Frequency at 100kHz
With 8 pins
Output Current at 250mA
NCP1201D100R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1201D100R2G AC DC Converters applications.
  • Tablets
  • Adapter/Charger for Cell
  • Cellular phone chargers
  • Battery chargers for smart phones
  • Adapter/Charger for Cordless Phones
  • Standby and Auxiliary Power Supplies
  • Switching AC-DC Charger
  • Home appliances
  • PDAs
  • AC--DC Adapter
Step5Bar-code shipping tag
NCP1201D100R2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    116ns
  • Fall Time (Typ)
    41 ns
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Over Load, Over Temperature, Short Circuit
  • Max Duty Cycle
    83 %
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    500V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1201
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    6.5V
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Current
    250mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    16V Max