  • NCP1201D60R2
NCP1201D60R2
advertisement
Manufacturer No:
NCP1201D60R2
HK JDW NO:
598-NCP1201D60R2
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCP1201D60R2
Description:
8 Terminations16V Max NCP1201 AC to DC power converter60kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1201D60R2 Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) is the package in which the ac to dc converter is embedded.The ac dc converter is available in Tape & Reel (TR) case.It is mounted in the way of Surface Mount .To deliver its performance, the ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ .An analog IC of type SWITCHING CONTROLLER is employed in this AC DC converter.There is 60kHz switching frequency.A range of 16V Max supply voltages (Vcc/Vdd) can be used.It has a total of 8 terminations.A total of 8 pins are present on the ac-dc converter.Search similar acdc converters based on NCP1201 family members.The ac to dc conversions are contained in Switching Regulator or Controllers .
NCP1201D60R2 Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Switching Frequency at 60kHz
NCP1201D60R2 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1201D60R2 AC DC Converters applications.
  • Universal input AC/DC adapters (15W - 45W)
  • Adaptors for Portable Media Player
  • Digital cameras
  • Portable Apparatus
  • Standby power supplies for TV
  • Open Frame Switching Power Supply
  • Appliance Power Supplies
  • Industrial controls
  • Chargers for cell/cordless phones
  • LED Driver
Step5Bar-code shipping tag
NCP1201D60R2
    Select All
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    16V Max
  • Topology
    Flyback
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Fault Protection
    Over Load, Over Temperature, Short Circuit
  • Duty Cycle
    83%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    500V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm