  • NCP1205P2G
NCP1205P2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1205P2G
HK JDW NO:
598-NCP1205P2G
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
NCP1205P2G
Description:
14 Terminations8V~30V 14 Pin NCP1205 AC to DC power converter1 Outputs90kHz~125kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1205P2G Overview
This ac to dc converter is included in the package 14-DIP (0.300, 7.62mm) .There is a AC/DC power converter of Tube available.As you can see, this AC/DC converter is mounted in the way of Through Hole .This ac dc converter should be operated at a temperature of -25°C~125°C TJ °C so that it can deliver its performance.A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is used in this AC DC converter.As a result, the switching frequency reaches 90kHz~125kHz .A range of 8V~30V supply voltages (Vcc/Vdd) can be used.There have been 14 terminations of this program.There are 14 pins on the ac/dc converter.The pins of the ac-dc converter count up to 14 .Through Hole is a suitable mounting point for the ac dc converters.You can search similar acdc converters based on NCP1205 family.In this AC to DC transformer, there are 1 outputs to run.AC to DC converter is included in Switching Regulator or Controllers .It has been set to 250mA for the output current.There is 12V output voltage from this AC/DC converter.High efficiency can be achieved when AC to DC converters frequency is set to 125kHz .Based on a unique technique, it is possible to ensure input voltages with the maximal value of 30V .In addition to ALSO HAS RESONANT CONTROL TECHNIQUE , this ACDC converter can also be used to determine ALSO HAS RESONANT CONTROL TECHNIQUE .
NCP1205P2G Features
Packaged with 14-DIP (0.300, 7.62mm)
Switching Frequency at 90kHz~125kHz
With 14 pins
Output Current at 250mA
NCP1205P2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1205P2G AC DC Converters applications.
  • Battery Chargers
  • Remotely-controlled appliances
  • IoT Applications
  • AC/DC Adaptors/Chargers for Cordless Phone
  • Power Adaptors
  • MP3
  • Power Adaptors
  • Universal Off-Line Power Supplies
  • White goods
  • Standby power
Step5Bar-code shipping tag
NCP1205P2G
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO HAS RESONANT CONTROL TECHNIQUE
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    125kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1205
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    12V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Output Current
    250mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8V~30V
  • Input Voltage (Min)
    8V
  • Frequency - Switching
    90kHz~125kHz
  • Input Voltage (Max)
    30V
  • Rise Time
    30ns
  • Fall Time (Typ)
    30 ns
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Voltage, Short Circuit
  • Output Isolation
    Isolated
  • Height Seated (Max)
    4.69mm
  • Width
    7.62mm