  • NCP1246ALD100R2G
NCP1246ALD100R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1246ALD100R2G
HK JDW NO:
598-NCP1246ALD100R2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Datasheet:
NCP1246ALD100R2G
Description:
7 Terminations8.9V~28V AC to DC power converter100kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1246ALD100R2G Overview
This ac to dc converter is embedded in package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads .It is available in Tape & Reel (TR) AC/DC power converter.The AC/DC converter is mounted in the way of Surface Mount .The ac dc converter needs to be operated at -40°C~125°C TJ °C in order to perform.The AC DC converter uses a type SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit.As soon as the switching frequency reaches 100kHz , the circuit is closed.This AC/DC converter is designed for use within the range of 8.9V~28V supply voltage (Vcc/Vdd).As a result, it has had 7 terminations.Surface Mount is the recommended mounting method for the ac dc converters.The output current is set to 800mA .As soon as the supply voltage drops to 28V , the interface IC conducts.
NCP1246ALD100R2G Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Switching Frequency at 100kHz
Output Current at 800mA
Operating Supply Voltage at the range of 28V
NCP1246ALD100R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1246ALD100R2G AC DC Converters applications.
  • Universal Off-Line Power Supplies
  • LED Driver
  • White goods
  • AC-DC Output Power Conversion Applications
  • Set-top boxes
  • Small off-line low voltage power supplies
  • Industrial controls
  • Adaptors for DSCs
  • Automotive Clusters
  • Adaptors for Portable Media Player
Step5Bar-code shipping tag
NCP1246ALD100R2G
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G7
  • Operating Supply Voltage
    28V
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Output Current
    800mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8.9V~28V
  • Input Voltage (Min)
    9.3V
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Rise Time
    40ns
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
  • Duty Cycle
    80%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    12V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ