  • NCP1249DD65R2G
NCP1249DD65R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1249DD65R2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1249DD65R2G
Package:
10-SOP (0.154, 3.90mm Width), 9 Leads
Datasheet:
NCP1249DD65R2G
Description:
10V~30V 9 Pin NCP1249 AC to DC power converter65kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1249DD65R2G Overview
In the 10-SOP (0.154, 3.90mm Width), 9 Leads package, the ac to dc converter is embedded.It is available in Cut Tape (CT) AC/DC power converter.A AC/DC converter of this type is mounted in the way of Surface Mount .To deliver its performance, the ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~125°C TJ .A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is used in this AC DC converter.65kHz is the switching frequency.Vcc/Vdd can be used within the range of 10V~30V supply voltage.In this ac/dc converter, there are 9 pins.The ac-dc converter has 9 pins.Surface Mount is the recommended mounting method for the ac dc converters.Based on the NCP1249 family, you can search for similar acdc converters.In this AC to DC transformer, the output current is set to 500mA .It produces a voltage of 12V .This power AC DC is capable of reaching high efficiency when operating at a frequency of 130kHz .You can read the standard of REACH SVHC : No SVHC .
NCP1249DD65R2G Features
Packaged with 10-SOP (0.154, 3.90mm Width), 9 Leads
Switching Frequency at 65kHz
With 9 pins
Output Current at 500mA
NCP1249DD65R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1249DD65R2G AC DC Converters applications.
  • Air Conditioning
  • Low-Voltage I/O System Power
  • ATX/BTX Auxiliary Power
  • Switching AC-DC Adapter
  • Universal input AC/DC adapters (15W - 45W)
  • Vacuum Cleaner
  • Power tools fast chargers with trickle and on/off
  • LED Driver
  • Shaver Charger
  • AC/DC Adaptors/Chargers for E-books
Step5Bar-code shipping tag
NCP1249DD65R2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    9
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Frequency
    130kHz
  • Base Part Number
    NCP1249
  • Pin Count
    9
  • Output Voltage
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Current
    500mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    10V~30V
  • Topology
    Flyback
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Rise Time
    40ns
  • Fall Time (Typ)
    30 ns
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Max Duty Cycle
    84 %
  • Duty Cycle
    80%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    18V