  • NCP1256BSN100T1G
NCP1256BSN100T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1256BSN100T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1256BSN100T1G
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
NCP1256BSN100T1G
Description:
6 Terminations8.9V~28V AC to DC power converter100kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1256BSN100T1G Overview
This ac to dc converter is included in the package SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 .The AC/DC power converter Tape & Reel (TR) is available for this product.In this case, the AC/DC converter is mounted in the way of Surface Mount .It is recommended that the ac dc converter be operated at a temperature of -40°C~125°C TJ °C in order to achieve its full performance.Analog ICs of type SWITCHING CONTROLLER are used in this AC DC converter.As soon as the switching frequency reaches 100kHz , the circuit is closed.This AC/DC converter is designed for use within the range of 8.9V~28V supply voltage (Vcc/Vdd).It has a total of 6 terminations.
NCP1256BSN100T1G Features
Packaged with SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Switching Frequency at 100kHz
NCP1256BSN100T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1256BSN100T1G AC DC Converters applications.
  • Set Top Boxes (STB)
  • Appliance Power Supplies
  • Records
  • Adapter/Charger for Cordless Phones
  • Battery chargers for mobile devices with touchpad display
  • Set-top boxes
  • Switching AC-DC Adapter
  • Automotive Infotainment
  • Battery chargers for media tablets
  • Laptops and personal digital assistants
Step5Bar-code shipping tag
NCP1256BSN100T1G
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8.9V~28V
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Fault Protection
    Over Power, Over Voltage, Short Circuit
  • Duty Cycle
    80%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    18V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm