  • NCP15XH103E03RC
NCP15XH103E03RC
advertisement
Manufacturer No:
NCP15XH103E03RC
HK JDW NO:
535-NCP15XH103E03RC
Datasheet:
NCP15XH103E03RC
Purchasing and Inquiry
NCP15XH103E03RC Overview
In the package of a Tape & Reel (TR), NTC thermistors are contained. In the 0402 (1005 Metric) package, it is included as a convenience. The resistance tolerance for NTC thermistors is ±3% to make it work. The temperature of NTC thermistors should be set to -40°C~125°C in order to ensure reliable performance. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. It is necessary to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order for them to function properly. A component such as an electronic component can dissipate power of 0.1W. The NTC thermistor is capable of dissipating a maximum of 100mW to operate. A maximum current of 310μA can be applied to the NTC thermistors without causing too much damage to the fuse element.
NCP15XH103E03RC Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP15 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 310μA
3% Tolerance
NCP15XH103E03RC Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP15XH103E03RC NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display contrast
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • CD players
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
Step5Bar-code shipping tag
NCP15XH103E03RC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    3%
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Current Rating
    310μA
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Accuracy
    0.7 %
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±1%
  • B25/85
    3434K
  • Thermal Sensitivity Index
    3380 K
  • B25/50
  • Length
    1mm